Jak długo ptak może fruwać?

Sójka to reprezentant rodziny krukowatych. Jest średnich rozmiarów ptakiem, który pomieszkuje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części  Afryki. Także na terenie Polski gatunek ten na pewno uznać można za rozpowszechniony. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej barwnych ptaków z rodziny krukowatych, które spotyka się na obszarze całej Europy.

Jego nietuzinkowe zestawienie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, iż ptak ten jest wybitnie prosty do rozpoznania. Samiec i samica sójki mają to samo ubarwienie, a także bardzo zbliżone do siebie gabaryty. Piękne prążkowane pióra sojki szalenie często można zobaczyć w opadających liściach z drzew, ponieważ to właśnie w trakcie jesieni ptaki te się pierzą, tracąc swoje pióra.

Lot ptaków

Pióra sojki mogą powiedzieć bardzo {dużo|wiele o niej samej. Wystarczy zaledwie jedno pióro, aby doświadczony ornitolog, potrafił powiedzieć, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na podstawie których można określić wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga co najwyżej 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka mieści się natomiast w przedziale od 52 do 58 centymetrów.

Ptaki te niezaprzeczalnie nie są zaliczane do większych, a masa ich ciała wynosi przeważnie od 150 do 180 gram. Sojka jest ptakiem, którego w lecie można rozpoznać po charakterystycznym, ostrym skrzeku „kreecz”, albo też „kaszach”. Jest to ptak bardzo hałaśliwy, który ma talent do naśladowania głosów ptaków, które mógł poznać w trakcie swoich wojaży. Sójka to także ptak nadzwyczajnie czujny, który bardzo często nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *