Czy ptaki są ciężkie?

Pomimo, że pustułka nie osiąga żadnych wielkich rozmiarów, jakie są charakterystyczne dla wielu osobników z rodziny sokołowatych, jest to drapieżny ptak będący jednym z jej reprezentantów. Pustułka zwyczajna to ptak, który upodobała sobie obszary prawie całego kontynentu europejskiego, aż po wysokie Alpy i wschodnią Azję, a Afrykę w południowej części od Sahary. Swoim zasięgiem występowania ptak ten omija natomiast koło podbiegunowe, do którego klimatu, ptak ten nie jest właściwie przystosowany.

Zdecydowanie największą liczebność pustułki zwyczajnej można zauważyć się w takich krajach Europy Zachodniej jak Niemcy, Wielka Brytania oraz Hiszpania. Pośród tych państw zdecydowany prym wiodą Niemcy, na terenie których występować może aż 60 tysięcy par. W aktualnych czasach nasz kraj nie zalicza się do ulubionych miejsc występowania tego gatunku. Mimo to, jest to w dalszym ciągu najliczniejszy sokół na obszarze całej Polski.

Waga ptaków

Grzbiet i skrzydła pustułki mają rdzawo brązową kolorystykę, która kontrastuje się z czarnymi plamami , a także pazurami. Spód ciała ma piękny, kremowy kolor, który jest w typowy sposób- bardzo gęsto, nakrapiany. Zarówno u samca jak i samicy zauważyć można długi, szaroniebieski ogon. U samca posiada on jednak, białą na brzegach, czarną pręgę, która u samicy występuje dodatkowo w towarzystwie wąskich, ciemnych prążków. Skrzydła pustułki zalicza się do wąskich oraz długich, o końcach , które przypominają kształtem ostry sierp. Czytaj dalej Czy ptaki są ciężkie?